Recenze BT majku BM001

Drátovou podobu ručního mikrofonu tzv. majku asi znáte od klasických radiostanic, kde je majk připojení na krouceném kabelu k základně radiostanice. Pokud však provozujte GDR rádio na mobilním telefonu například v aplikaci Zello, máte v zásadě jen dvě možnosti. Buď se Vám podaří s aplikací rozchodit PTT na handsfree sadě co máte od výrobce k telefonu. Pokud to někdo zkoušel, dá mě zapravdu, že to není úplně komfortní záležitost. V uších máte nasazená dvě malá sluchátka a na jednom z přívodu sluchátka je umístěna mini kostička ve které jsou micro spínače pro ovládání hlasitosti a tlačítko, které lze namapovat jako PTT (Push-to-Talk). Praktické použití v autě, terénu nebo když máte na ruce rukavici je otřesné. Druhá možnost je připojení externího ručního mikrofonu tzv. majku. Viděl jsem drátové i bezdrátové verze, prodávané v různých variantách kitů (reproduktor + mikrofon, samotný ruční mikrofon, verze s držáky atd..).

Po zvážení všech pro a proti jsem se nakonec rozhodl pro bezdrátovou verzi, která k připojení používá bluetooth. Co se týká kompatibility s jednotlivými mobilními telefony, tak je v zásadě potřeba dát pozor jen na dva důležité parametry a to je verze Bluetooth 2.0/3.0/4.2 a komunikační protokol HFP/HSP/A2DP/AVRCP/SPP. Řekněme, že u novějších telefonů se potkáme spíše s verzí bluetooth 4.0 a výše. Ověřit si verzi můžete buď přímo v telefonu nebo ve specifikaci výrobce. Komunikační protokol je druhý velmi důležitý parametr.

Pamatujte na to, že Zello vyžaduje vždy profil A2DP nebo AVRCP.

Nebudu zabíhat do přílišných detailů, ale A2DP umožňuje přenos ve stereo kvalitě a AVRCP umožňuje ovládat na připojeném zařízení hlasitost, přehrávání atd. Jednoznačnou výhodou bezdrátového připojení pomocí bluetooth oproti drátovému připojení ručního mikrofonu do 3,5″ jacku je možnost provozu více BT zařízení současně tzv. multiple mode. V praxi to znamená, že máte telefon spárovaný s autorádiem v autě, chytrými hodinkami na ruce a navíc přidáte ještě BT ruční mikrofon pro PTT ovládání aplikace Zello. Nastavení komunikace a zvukových profilů je možná potřeba trochu vychytat, tak aby Vám správně vše fungovalo, ale v zásadě by s tím neměl být zas až takový problém. Co problém bude, ale lze ho také vyřešit respektive obejít nastavení je používání PTT ovládání při zamknuté a zhasnuté obrazovce telefonu.

Pro začátek můžete stáhnout aplikaci Zello PTT Custom Button – Fast Talkie

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smartwalkie.fasttalkie&hl=cs

Externí Bluetooth mikrofon BM001

Nyní již k samotnému Bluetooth mikrofonu. Baleno v jednoduché kartonové krabičce. V balení naleznete kromě majku a akumulátoru navíc ještě sponu a microUSB kabel. Přiložený manuál v angličtině nebude ani potřebovat. Celé nastavení se odehrává ve vašem telefonu a v aplikaci Zello.

Po vybalení je nutné BT mikrofon zkompletovat. Na zadní straně na krytu povolíte šroubek a odendáte kryt baterie. Vložte baterii, zandejte zpět kryt a lehce dotáhněte. Zacvakněte sponu. Na pravé straně BT mikrofonu zmáčkněte a podržte zapínací tlačítko. Na levé straně naleznete krytku konektoru microUSB pro dobíjení. Na pravé straně je ovládání hlasitosti +/- a velké tlačítko pro PTT.

V telefonu je nutné zapnout bluetooth, vyhledat a spárovat zařízení B01. Pro další nastavení je nutné přejít do aplikace Zello. V nastavení Push-to-talk buttons přidáme zařízení pokud už se nám nevytvořilo. V této chvíli již lze externí BT mikrofon používat pro přehrávání zpráv a jako tlačítko PTT.

Pozor mikrofon stále ještě není funkční. Hlas/zvuk je snímám mikrofonem v telefonu.  Pokud Vám to takto vyhovuje máte nastavení hotové.

V případě, že chcete externí BT mikrofon využívat v aplikaci Zello jako mikrofon i reproduktor tzn. jako majk k vysílačce. Je nutné v aplikaci Zello provést nastavení výstupu zvuku. Výchozí nastavení je na hlasitý výstup do reproduktoru telefonu. Zde je nutné změnit výstup na Bluetooth. Nyní máme hotovo.

Vysílačka přes mobil KLUB, z. s.

Cílem spolku Vysílačka přes mobil KLUB, z. s. je reprezentovat a podporovat zájmy svých členů v oblasti amatérské radiokomunikační služby, informačních a komunikačních technologií, oblasti bezpečnosti silničního provozu a podílet se na poskytování pomoci v silničním provozu.

Pro komentování se prosím přihlaste.