Online sledování GPS polohy a dalších hodnot zařízení

Pro účely dalšího vývoje a testování aplikace pro VPM CZ jsem spustil vlastní systém pro sledování hodnot v reálném čase. Jedná se o řešení podobné APRS.

Automatic Packet Reporting System je amatérský rádiový systém pro digitální komunikaci informací okamžité hodnoty v reálném čase v místní oblasti. Data mohou zahrnovat souřadnice objektu Global Positioning System, telemetrii meteorologické stanice, textové zprávy, oznámení, dotazy a další telemetrii.

Server je založen na open source softwaru Traccar a jedná se o profesionální řešení, které využívají speditéři, taxislužby a záchranné týmy po celém světě. Server dokáže sledovat až 10 000 zařízení současně a komunikace je kompletně šifrovaná. Kromě aplikace Traccar může server sledovat až 1500 různých GPS zařízení a rozumí více než 170 protokolům. Na trhu existuje celá řada zařízení od psích obojků, osobních GPS tracker zařízení, OBD2 dongle zařízení až po GPS zařízení určená k vestavbě do vozidel.  Server používá mapový materiál Open Street Map, který je velmi přesný a zobrazuje kromě silničních komunikací také všechny polní a lesní cesty. Navíc lze integrovat jakoukoli mapu, např. satelitní mapy.

 

Ukázka různých typů zařízení pro získávání údajů a online sledování GPS polohy.

V mém případě nalezne uplatnění a využití v GDR vysílačkách a telefonech. Pro operační systém Android a iOS existuje jednoduchá klientská aplikace, která odesílá potřebná data na server, který je zpracuje.

Získané údaje lze zobrazit jak v mobilní aplikace tak přes webové rozhraní serveru. Každé zařízení v závislosti na protokolu, který používá dokáže odeslat stovky různých údajů (atributů), které lze dále zpracovat. Pro příklad uvedu nejčastěji využívané hodnoty jako jsou GPS souřadnice, teplota, stav baterie, směr pohybu, rychlost pohybu, nadmořská výška.

Přihlašovací obrazovka MAPLOK serveru VMPCZ
Webové rozhraní MAPLOK serveru VPM CZ

Webové rozhraní nabízí kromě sledování online polohy a hodnot zařízení i řadu dalších funkcí. Samozřejmostí jsou email notifikace stavů offline/online. Dále možnost nastavení zón a jejich střežení pro vstup/výstup. Pro firmy jsou určeny rozšířené možnosti správy uživatelských účtů a jejich práv. Možnost definování nejen zařízení, ale i řidičů. I co se týká exportů různých údajů a statistik jsou možnosti aplikace bohaté a umožní například pohodlně vytvářet knihu jízd.

 

Server v tuto chvíli neumožňuje registraci nových uživatelů a přidávání zařízení. Do budoucna nicméně uvažuji o uvolnění serveru k veřejnému použití.

 

Pokud si chcete vyzkoušet plnohodnotné webové rozhraní klikněte na tento odkaz https://maplok.vpmcz.net/?token=66rDvyIVYw1CVxQEB1VB0noqrkNPmzNK

Jednoduší verze mapy určená pro veřejné zobrazení polohy zařízení je na tomto odkazu: https://maplok.vpmcz.net/map/?token=66rDvyIVYw1CVxQEB1VB0noqrkNPmzNK

 

 

 

Vysílačka přes mobil KLUB, z. s.

Cílem spolku Vysílačka přes mobil KLUB, z. s. je reprezentovat a podporovat zájmy svých členů v oblasti amatérské radiokomunikační služby, informačních a komunikačních technologií, oblasti bezpečnosti silničního provozu a podílet se na poskytování pomoci v silničním provozu.

Jeden myslel na “Online sledování GPS polohy a dalších hodnot zařízení

Komentáře nejsou povoleny.