Síť CB hotspotů na kanálu VPM CZ CBspot

Na stránku www.ok1ocb.cz, kterou provozuje Jirka OK1ZJV, jsem narazil jedné červencové sobotní noci díky upozornění od Pluto Praha. To, čím se Jirka OK1ZJV spolu s ostatními radioamatéry zabývá, je budování sítě hotspotů pro CB rádio. V době psaní příspěvku jich provozovali sedm a síť se neustále rozrůstá. O tom, jak to celé funguje, si můžete přečíst více přímo na stránkách  http://ok1ocb.cz/cbradio/sit-hotspotu-pro-cb-radio/. Myšlenka se mě zalíbila natolik, že mě napadlo oslovit Jirku OK1ZJV s žádostí o možnou spolupráci při napojení jejich sítě CB hotspotů na náš Zello kanál, na kterém by bylo možné rádio provoz poslouchat. I přesto, že jsou naše snahy protichůdné, protože Jirka OK1ZJV se snaží oživit pásmo CB a já jsem zastáncem a propagátorem digitalizace, domníval jsem se, že propojení na Zello může být přínosné nejen pro uživatele Zello, ale i radioamatéry obsluhující CB stanice. Jsem rád, že Jirka OK1ZJV žádost hned neshodil ze stolu, ale po pár emailech jsme se poměrně rychle domluvili a spolupráce je na světě. To, že to bude spolupráce přínosná, již naznačovaly ohlasy prvních zájemců hned po vytvoření Zello kanálu a zveřejnění prvních informací. Potvrdilo se mi, že pro uživatele CB stanic používající síť hotspotů, může být Zello kanál zajímavý právě z důvodu, že CB stanici sebou nemohou vzít všude, ale na Zello kanálu mohou poslouchat provoz ze CB hotspotů téměř všude.

To, že to byla na obou stranách akce blesková, potvrzuje fakt, že domluvit vše potřebné, nám trvalo pouhé 4 dny. Praktická realizace zabrala víkend a pak následovalo jen čekání, kdy dorazí balíček s potřebným HW. Samotné zapojení a zprovoznění už byla hračka.

 

Jak to celé funguje po technické stránce?

Na jedné straně je reflektor server, což je centrální prvek, který se stará o synchronizaci a přenos komunikace mezi CB hotspoty. Na druhé straně je umístěno zařízení na bázi Raspberry Pi s potřebným softwarem a audio výstupem. Obě strany jsou propojeny přes Internet. Raspberry Pi je přes zvukový výstup propojeno na další zařízení, v našem případě je to VOX server. Na VOX serveru běží Zello v režimu brány – o něm se dočtete v článku Jak povolit režim brány v aplikaci Zello free pro Windows. Veškerý příchozí audio provoz ze CB hotspotů je z Raspberry Pi odesílán na VOX server audio vstup Zello Gateway a dále do kanálu VPM CZ CBspot.

 

Jak se připojím?

 • Nejprve si do telefonu nebo počítače nainstalujte aplikaci Zello – návod pro mobilní telefony nebo návod pro PC Windows
 • Přidejte si náš kanál VPM CZ CBspot (1. zadat jeho přesný název, 2. v zařízení, kde běží aplikace Zello použít odkaz nebo 3. použít QR kód uvedený na stránce kanálu)

Informace o Zello kanálu

Kanál je provozován ve spolupráci s www.ok1ocb.cz a www.cbpmr.info.

Níže uvedený listing kanálu platil v době zveřejnění tohoto článku. Pro aktuální informace se podívejte na stránku „Naše kanály Zello

VPM CZ CBspot
Veřejný kanál s přístupem na CB reflektor. Provozováno ve spolupráci s www.ok1ocb.cz a www.cbpmr.info.
Na kanále můžete poslouchat provoz ze CB hotspotů. Se stanicemi se přes Zello nelze spojit, lze je jen poslouchat.
1. HOTSPOT Labská Stráň (JO70CU) / CB CH-69
2. HOTSPOT Nakléřov (JO60XR) / CB CH-55
3. HOTSPOT Lipník (JO70KG) / CB CH-50
4. HOTSPOT Týnec nad Sázavou (JN79GT) / CB CH-75
5. HOTSPOT Baldov 535m. (JN69LL) / CB CH-51
6. HOTSPOT Hůry u ČB (JN79GA) / CB CH-59
7. HOTSPOT Kleť 1083 m.n.m. (JN78DU) / CB CH-18
8. HOTSPOT Svatý Jan nad Malší (JN78GT) / CB CH-54
9. HOTSPOT Dobrá Voda (JN78IR) / CB CH 55
10. HOTSPOT Znojmo 371m (JN88AU) / CB CH-66
11. HOTSPOT Leština u Zábřehu n/M (JN89LU) / CB CH-51
12. HOTSPOT Ostrava (JN99BU) / CB CH-70

 

 

 

Vysílačka přes mobil KLUB, z. s.

Cílem spolku Vysílačka přes mobil KLUB, z. s. je reprezentovat a podporovat zájmy svých členů v oblasti amatérské radiokomunikační služby, informačních a komunikačních technologií, oblasti bezpečnosti silničního provozu a podílet se na poskytování pomoci v silničním provozu.

4 komentáře: „Síť CB hotspotů na kanálu VPM CZ CBspot

 • Středa 27.10.2021 (10:55)
  Trvalý odkaz

  Ještě jednou zdravím, ale nevím jestli je správné zabezpečit CBspot hesla. Na CB jsem byl od roku 1995, až do roku 2011 pak pauza z důvodů přestěhování. Každý kdo má zájem o CB si ho může pořídit, ale třeba zatím nemá vyřešeno kam umístit anténu. A to je zrovna můj případ. Pro mě bylo zatím řešení Zello. Anténu řeším, ale nemám zatím tušení jestli nejbližší hotspotu otevřu. Zatím ahojky Martin 505 Krnov

 • Středa 27.10.2021 (10:33)
  Trvalý odkaz

  Zdravím, kanál VPM CZ CBspot je dočasně MIMO PROVOZ. A NOVĚ se stane uzavřeným kanálem pro vybrané členy s přístupem na CB reflektor. Přístup bude zabezpečen heslem. Podrobnosti k obnovení provozu a postupu jak žádat o přístup zveřejním do konce týdne zde na webu a na FB skupině.

 • Středa 27.10.2021 (7:16)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den chtěl bych se zeptat proč po mě chce VPM CZ CB spot heslo kanalu děkuji Martin 505 Krnov

Pro komentování se prosím přihlaste.