Budujeme československou Zello komunitu

Ahoj, jmenuji se Mirek. Na pásmech a Zello mě uslyšíte pod volačkou Mirek Vražkov. Moje cesta k vysílačkám začala někdy v roce 2008. V té době jsem krátce vlastnil CB staničku President a musím říct, že s tímhle frantíkem jsem si tehdy užil spoustu zábavy. Někdy v roce 2009 jsem přešel na pásmo PMR446, které jsem využíval spíše rekreačně. Později mě nadchly možnosti VoIP a experimentoval jsem s možnostmi různých programů, přes které se šlo k rádio branám připojit skrze Internet. V té době byla velmi populární síť FRN. A tahle cesta mě zavedla v roce 2011 až k aplikaci LoudTalks. Bohužel jsem v té době neměl mobilní telefon, který by aplikaci zvládl. Takže jsem jí používal pouze v PC. Později se mě LoudTalks přesunul už do telefonu. Jak čas plynul, s LoudTalks se stalo Zello. S příchodem všech možných IM klientů a komunikačních programů postupně přestávám být aktivní jak na pásmu PMR tak i na Zello kanálech.

Psal se rok 2020. Přichází první COVID lockdown. Z nedostatku možností se potkávat, oprašuji PMR vysílačku a zjišťuji, že na pásmu je mrtvo. Pak si vzpomenu na staré dobré Zello. Instaluji a hledám české kanály, bohužel zjišťuji , že ani tady už to není co bývalo. Tak jsem se rozhodl s tím něco udělat. V srpnu téhož roku registruji doménu vysilackapresmobil.cz. Na doméně spouštím blog a snažím se propagovat možnosti digitálního rádia a aplikace Zello. Čím více používám Zello a objevuji výhody GDR vysílání, zjišťuji, že používání telefonu jako vysílačky a zároveň jako aparátu na telefonování, psaní, komunikaci přes různé IM je nepraktické, proto hledám řešení. Zkouším různé druhy a varianty GDR vysílaček, kombinace bluetooth mikrofonů. O většině pokusech píši své postřehy zde na blog.

Na začátku letošního roku jsem uvedl do provozu celkem 16 aktivních kanálů postavených na platformě Zello PTT. Setkávají se zde nadšenci vysílání na PMR a CB stanicích, radioamatéři, kačeři, ženy v domácnosti, taxikáři, řidiči, prepeři, vapeři.  Hovoříme o všedních věcech a užíváme si možnost navázat nové kontakty a přátelství. Občas se bavíme i o vážných problémech a především si navzájem pomáháme, když je to potřeba. Každý nový člen je vítán a může se připojit na kanál VPM CZ CH1. Do konce roku bych rád rozšířil nejen počty aktivních uživatelů na jednotlivých kanálech, ale našel i stále moderátory pro jednotlivé kanály, kteří se ujmou moderace pravidelných relací. Pokud vám tento projekt dává smysl, budu rád za přivedení nových aktivních členů a za šíření dál.

Vysílačka přes mobil KLUB, z. s.

Cílem spolku Vysílačka přes mobil KLUB, z. s. je reprezentovat a podporovat zájmy svých členů v oblasti amatérské radiokomunikační služby, informačních a komunikačních technologií, oblasti bezpečnosti silničního provozu a podílet se na poskytování pomoci v silničním provozu.