Recenze Uniwa Alps F40
Zvažujete pořízení GDR radiostanice (WiFi/3G/4G/LTE) pak stojí za přečtení moje osobní úvaha a zkušenost s výběrem takové radiostanice. Zello delší dobu provozuji přes mobilní telefon ve spojení s externím bluetooth mikrofonem (v odkazu článek na téma externího majku). V zásadě není s takovou sestavou větší problém. Pokud používáte mobilní telefon zejména pro Zello, tak i výdrž běžné baterie je pro celodenní provoz dostačující. Pokud máte navíc mobilní telefon s tlačítkem PTT nebo jeho obdobou (konfigurovatelné tlačítko), mobilní telefon je v outdoor úpravě (vodě a pádu odolný), máte takřka ideální zařízení pro GDR. Já takový mobilní telefon nevlastním. Zello mě běží na starším smartphone, který jsem měl spíše pro business účely. Takže telefon je designová žiletka s velkým displejem. V autě do držáku ještě dobrý, ale tahat po kapsách někde do terénu, případně to využívat při zhoršených podmínkách (déšť, vítr) není pro mě ideální.
Jaké jsem měl možnosti?
Mohl jsem v ceně 2000 až 3000 Kč pořídit levný outdoorový telefon, na trhu jich je poměrně hodně s různými parametry a vzhledem. Bohužel nic co by v základu vypadalo jako vysílačka tzn. spíše obdelníkový tvar, velké PTT tlačítko, sponu na uchycení a menší displej (nejen kvůli spotřebě, ale i z praktických důvodů). Druhá možnost je šáhnout hlouběji do kapsy a v ceně 5000 -až 7000 Kč pořídit plnohodnotnou digitální radiostanice se systémem Android. To je určitě skvělá volba, pokud bych chtěl GDR využívat profesionálně. Na hobby využití jsou to pro mě osobně zbytečné tisíce navíc. Další disciplína jsou stolní nebo auto radiostanice, kde cenovky začínají na 8000 Kč a více. Navíc jsou opravdu spíše vhodné na stůl nebo na zabudování do auta, hlavně kvůli napájení a někdy i absenci baterie.
Jak jsem to nakonec vyřešil?
Řekněme, že zlatou střední cestou. Jak už jsem na začátku zmínil, nebyl jsem vlastníkem odolného outdoor telefonu a chtěl jsem něco co se bude podobat klasické vysílačce. Nepotřeboval jsem plně profesionální zařízení. Vydal jsem se cestou nejmenšího odporu a v jednom nejmenovaném zahraničním internetovém obchodu mě do hledáčku padlo zařízení, které splňuje téměř vše co potřebuji a očekávám. V ceně lehce přes 3000 Kč, což je mimochodem cena těch levný outdoorový telefon na českém eshopu, lze zakoupit zařízení, které vypadá jako vysílačka a funguje jako vysílačka.
Rezence Uniwa Alps F40
F40 je odolný smartphone, který vypadá jako vysílačka. Ruku na srdce, kdyby jste chtěli chytrý telefon, tak tohle asi nebude ta nejlepší volba. Proč? Slaboučký procesor jen 4-jádra, malá RAM 1GB a ROM 8GB, displej 2.4″ QVGA 320×240 px, přední foťák 0,3Mpx, zadní jen 5Mpx, a vše běží na Android 6.0. To jsou přece příšerné parametry. Ano, na chytrý mobilní telefon rozhodně jsou, ale na zařízení, které má fungovat jednoúčelově jako vysílačka jsou dostačující ba dokonce skvělé. Slabý procesor a malý displej, to bude mít nízkou spotřebu. Ve výsledku tohle zařízení dokáže stejně jako stařičká tlačítková Nokia vydržet v pohotovosti až 240 hodin. Telefon navíc umí česky a v základu je předinstalována Walkie Talkie aplikace Zello. Palec nahotu za klip na opasek v balení. Abych jen nehanil, tak přidám ještě pár komunikačních parametrů WiFi 802.11b/g/n, GPS a umí i A-GPS, BT V4.0. Nutno podotknout, že tady už se není za co stydět. Za sebe mohu jen říct, že v této cenové relaci je jedná u slušné zařízení pro účely GDR.